Zwolnienie chorego z kruczkami
ZDROWIE | Zatrudniony krócej niż sześć miesięcy jest słabo chroniony w razie choroby. Szef może go zwolnić bez wypowiedzenia, gdy absencja przekroczy trzy miesiące. Nie do końca jest jednak jasne, jak liczyć staż pracy oraz okres ochronny.
Pracownik może złożyć oświadczenie zmierzające do rozwiązania umowy o pracę praktycznie w każdym czasie. Nie można tego powiedzieć o pracodawcy, którego wiążą liczne normy chroniące podwładnych przed zwolnieniem. W możliwości wypowiedzenia umowy blokuje go m.in. usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy pracodawca nie może bowiem wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.
Szczególny okres, w którym nie można wypowiedzieć umowy, to czas niezdolności podwładnego do pracy z powodu choroby. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta